POLECANE

DORADCA ZAWODOWY

JAKĄ SZKOŁĘ WYBRAĆ?

Co wybrać - liceum, technikum, czy zasadniczą szkołę zawodową?


Dla wielu uczniów ten wybór nie jest łatwy, dlatego pokrótce przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z powyższym tematem.


Wybierając liceum musisz zdawać sobie sprawę, iż jego ukończenie nie daje żadnych kwalifikacji zawodowych, natomiast będziesz posiadał przygotowanie do przyszłych studiów. Tym, którzy jednak zakończą edukację na tym etapie, trudno będzie wejść na rynek pracy posiadając jedynie wykształcenie ogólne.

Licea oferują różne profile klas - czyli klas o konkretnych przedmiotach rozszerzonych (od 2 do 4), a nauka w nich trwa 3 lata (w szkołach dwujęzycznych z tzw. klasą „0” trwa 4 lata). Już na tym etapie ważne jest, abyś sprecyzował swoje zainteresowania edukacyjne, ponieważ przedmioty, których nie wybierzesz w wymiarze rozszerzonym, będą nauczane w okrojonym zakresie (np. uczniowie klasy matematyczno-fizycznej uzupełniająco będą się uczyć przedmiotu - historia i społeczeństwo). Przyszła matura jest niejako egzaminem na studia, dlatego wybierając szkołę ponadgimnazjalną w pewnym sensie już w tym momencie wyznaczasz (często nie zdając sobie z tego do końca sprawy) potencjalne kierunki studiów.

Ale czy studia to jedyna opcja po liceum? Alternatywą dla tych, którzy z różnych powodów nie zdecydują się na studia jest szkoła policealna. Szkoła ta nie da Ci wyższego wykształcenia natomiast umożliwi zdobycie kwalifikacji zawodowych w określonym zawodzie. Aby zostać uczniem/słuchaczem szkoły policealnej, nie trzeba posiadać matury, wystarczy być  absolwentem szkoły średniej (liceum lub technikum).

Jeśli już wiemy co nieco na temat nauki w liceum, to czas dowiedzieć się jak ona wygląda w technikum.

Nauka w technikum trwa 4 lata (o rok dłużej niż w liceum), ale umożliwia zdobycie konkretnego zawodu, a dzięki temu wcześniejsze wejście na rynek pracy. Tu podobnie jak w liceum będziesz uczył się niektórych przedmiotów w zakresie rozszerzonym (max. 2), z tym że przedmioty te będą się ściśle wiązały ze specyfiką zawodu jaki wybierzesz. Jeżeli Twoim wyborem będzie np. technikum informatyczne, to przedmiotami rozszerzonymi w tym zawodzie mogą być: matematyka, a także informatyka lub fizyka. W każdej jednak szkole (nawet o tym samym kierunku/zawodzie) przedmioty te mogą się różnić, dlatego wybierając zawód i szkołę, zwróć uwagę, która z nich oferuje rozszerzenia przedmiotów, które nie będą sprawiały Ci trudności. Jest to niezwykle istotne ponieważ będziesz musiał podołać również innym obowiązkom. W porównaniu do liceum, gdzie uczymy się tylko przedmiotów ogólnych, w technikum dojdzie nauka przedmiotów zawodowych oraz obowiązkowe praktyki, co wiąże się z systematycznością i odpowiedzialnością. Niewątpliwie jest tego dużo, jednak technikum daje nam nie tylko możliwość uzyskania matury, ale również przygotowania zawodowego, co w dobie wysokiego poziomu bezrobocia może być naszym atutem. Aby zdobyć niezbędne uprawnienia zawodowe należy zdać egzaminy z poszczególnych kwalifikacji składających się na dany zawód. Egzaminów tych jest kilka w czasie trwania nauki, ale za to są podzielone na mniejsze części, dzięki czemu łatwiej jest przyswoić daną partię materiału. Po zdaniu egzaminów uzyskujesz kwalifikacje zawodowe i masz kilka opcji, co robić dalej:
-          możesz studiować (ten sam kierunek co w technikum lub inny),
-          możesz podjąć pracę i jednocześnie studiować,
-          możesz pracować (często w zakładach gdzie odbywaliśmy praktyki – o ile nasza praca spodobała się pracodawcy i posiada on wolne miejsca pracy).

Jeżeli zdecydujesz się na naukę w zasadniczej szkole zawodowej, to wiedz, że trwa ona 3 lata, gdzie nauka teoretyczna odbywa się w szkole, natomiast nauka zawodu w rzemiośle bezpośrednio u pracodawcy. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej, chcąc zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę – jedyną możliwością jest kontynuacja nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Jak widzisz masz kilka wariantów do wyboru, jednak podejmując decyzję wybierz szkołę zgodną z Twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami zawodowymi.

POWODZENIA☺